طرح جامع ساماندهی و اصلاح باغ های مهریز تدوین شد

به گزارش خبرنگاران، علی جهازی در سومین جلسه کارگروه ساماندهی و اصلاح باغات شهرستان مهریز با اشاره به راهکارهای اجرایی طرح ساماندهی و اصلاح باغ های شهرستان مهریز گفت: در سال گذشته با توجه به خشکسالی های مکرر، تغییر کاربری و تخریب رو به افزایش باغ های شهرستان مهریز و بنا به ضرورت بالا بردن بهره وری منابع آبی و خاکی و اقتصادی کردن کشاورزی در این شهرستان همچنین حفظ و ثبت ملی باغ شهر مهریز به عنوان میراث عظیم گذشتگان، طرح پیشنهادی ساماندهی و اصلاح باغات شهرستان مهریز از سوی سازمان تعاون روستایی استان یزد مطرح شد.

طرح جامع ساماندهی و اصلاح باغ های مهریز تدوین شد

وی اعلام کرد: راهکارهای اجرایی این طرح با حضور جمعی از مسئولان ارشد، نمایندگان سازمان ها و نهادهای دولتی مرتبط نظیر فرمانداری، شهرداری، منابع طبیعی و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان و جمعی از نمایندگان و کارشناسان و تشکل های مردم نهاد شهرستان نظیر نظام صنفی کارهای کشاورزی، انجمن رشد و توسعه یکپارچه شهرستان مهریز مورد آنالیز و تبادل نظر نهاده شد.

مدیر تعاون روستایی استان یزد عنوان نمود: کمبود آب از گذشته های بسیار دور، مردم مهریز را به کاوش و جستجوی منابع آب در زیرزمین واداشته و موجب حفر قنوات و چاه های متعددی در این منطقه گردیده است.

جهازی اضافه کرد: مهریز از نظر آبهای شیرین زیر زمینی در سطح استان بسیار غنی است و علاوه بر قنوات مورد استفاده در خود منطقه، آب اغلب قنوات به شهر یزد و روستاها و آبادی های اطراف آن نیز می رسد.

وی ادامه داد: مادر چاه این قنوات روی مخروطه افکنه های ارتفاعات غربی واقع شده است و مادر چاه چند قنات دیگر در زیر چشمه غربالبیز واقع است که از مهمترین قنوات مهریز می توان به قنات مهرپادین، قنات خورمیز، قنات بغداد آباد، قنات مزویر آباد، قنات منگاباد، قنات حسین آباد بغداد آباد و قنات عصمت آباد با بیش از 150 لیتر آب اشاره نمود.

جهازی یادآور شد: با آنالیز تصاویر هوایی تهیه گردیده از شهرستان مهریز که قدیمی ترین آن متعلق به سال 1345 است، بیش از 650 هکتار اراضی باغی هم پیوند در این شهرستان وجود دارد که متاسفانه با توجه به خشکسالی های پی در پی طی 17 سال گذشته، خشک شدن بخش هایی از قنوات و سفره های زیرزمینی، کمبود آب و عدم صرفه اقتصادی برای کشاورزان، تخریب و یا تغییر کاربری گردیده است.

وی گفت: بر این اساس با طرح ساماندهی و اصلاح این اراضی باغی در نظر است ضمن حفظ باغ های موجود با هدف بالا بردن بهره وری از منابع آبی و خاکی و اقتصادی کردن کشاورزی در این منطقه، نسبت به یکپارچه سازی، اصلاح کشت، ترویج روش های آبیاری بهینه نظیر آبیاری تحت فشار و قطره ای اقدام گردد.

به گزارش مهر، شهرستان مهریز با آب و هوای مناسب شرایط بسیار خوبی برای کشت انواع محصولات باغی و زراعی از قبیل پسته، گردو، بادام، انجیر، آلو، زردآلو، گندم و جو دارد ضمن اینکه این شهرستان یکی از مهمترین مراکز کشت پسته با بیشترین میزان در استان تلقی می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "طرح جامع ساماندهی و اصلاح باغ های مهریز تدوین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح جامع ساماندهی و اصلاح باغ های مهریز تدوین شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید